رمز ارز واژه‌ای است که این روزها زیاد به گوش ما می‌خورد. هزاران سال پیش خبری از پول در بازار تجارت نبود و مردم برای خرید کالاهای مورد نیازشان از روش مبادله کالا به کالا استفاده می‌کردند ولی این سیستم نارسایی‌های داشت که در نهایت منجر به ایجاد بانک‌ها و سیستم مالی امروزی شد اما جعل اسکناس و سواستفاده از کارت‌های بانکی باعث شد تا نظرها به سمت ایجاد یک پشتوانه مالی غیرمتمرکز (سیستمی که حکومت‌ها نتوانند در مورد آن تصمیم‌گیری کنند) جلب شود.

از رمزنگاری در عرصه‌های زیادی علی‌الخصوص در زمینه انتقال پیام‌های محرمانه استفاده می‌شد. رفته رفته استفاده از آن گسترده‌تر شد تا در نهایت به ارزها رسید.

تصویری از توکن بیت کوین

تاریخچه رمز ارز

اولین باری که از رمز ارزها استفاده شد، سال 1983 بود که شخصی به نام David Chaum واژه ارزهای دیجیتال را مطرح کرد و پس از آن توجهات به سمت این بازار جدید جلب شد. در سال 1995 بود که «دیوید چام» یک پول دیجیتال به نام «دیجی‌کش» به روش رمزنگاری شده خلق کرد که هیچ کسی از جمله بانکی که در آن حساب وجود داشت، دولت و یا هیچ شخص دیگری توانایی رهگیری تراکنش‌های مالی این رمز ارز را نداشت و برای برداشت پول از بانک و انتقال به شخص دیگر، به کلیدهای خصوصی نیاز بود (کلیدهای خصوصی کلیدهایی هستند که تنها دست شخص معامله‌کننده قرار دارند و کسی از آن اطلاعی ندارد) اما به دلیل فیزیکی نبودن و عدم اعتماد جامعه در آن سال‌ها به ارز دیجیتال، مورد استفاده واقع نشد.

 پس از آن در سال 2009 بود که بحران اقتصادی در سراسر جهان افزایش پیدا کرد و با افزایش نرخ بیکاری، بالا رفتن قیمت مسکن، ورشکستگی بانک‌های بزرگ، زمینه برای ارزهایی فراهم شد که فیزیکی نباشند و مانند طلا در یکسری مناطق خاص جمع نشده باشند که در حقیقت این کار برای جلوگیری از فروپاشی نظام مالی و افزایش نقدینگی در کشورها بود.

اولین ارز دیجیتالی که معرفی شد، «بیت کوین» بود که در تاریخ 3 ژانویه 2009 معرفی شد. هنوز مشخص نیست بیت کوین توسط یک فرد معرفی شده است یا توسط یک گروه اما نامی مستعار برای خالق بیت کوین در نظر گرفته شده است که به نام «ساتوشی ناکاماتو» معروف است. بارها افراد مختلفی تصمیم گرفتند این هویت را شناسایی کنند و حتی افراد زیادی از جمله «جان مکافی» ادعا کردند که از هویت ساتوشی ناکاماتو اطلاع دارند و این هویت را فاش خواهند کرد اما این اتفاق نیفتاد و تا زمان نگارش این مقاله، هنوز این هویت ناشناس است و عده زیادی دلیل قیمت بالای بیت کوین را همین هویت ناشناس می‌دانند. پس از سال‌ها تحقیق در مورد ساتوشی، برخی افراد ادعا کرده‌اند که ساتوشی نمی‌تواند یک شخص باشد بلکه یک گروه خبره از برنامه‌نویسان است که این رمز ارز را تولید کرده‌اند.

تصویری فرضی از ساتوشی ناکاموتو خالق رمز ارز

هدف ساتوشی از خلق بیت کوین چه بود؟

شاید بتوان گفت ساتوشی از این کار دو هدف عمده داشته است که موارد زیر هستند:

·       جلوگیری از چاپ بی رویه پول توسط دولت‌ها

·       جلب اعتماد مردم برای الگوریتم‌های رمزنگاری شده

ساتوشی برای این که سیستم مالی را از کنترل دولت‌ها خارج کند، تصمیم به ایجاد یک رمز ارز گرفت که در حال حاضر با نام بیت کوین از آن یاد می‌شود.

آیا بیت کوین واقعا پادشاه رمز ارزهاست؟

بیت کوین به دلیل قدمتی که دارد، یکی از شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین ارزهای دیجیتال است که در سال‌های اخیر به دلیل رشد قیمت زیادی که داشته، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است و هر شخصی که وارد این حوزه می‌شود، سعی می‌کند مقداری هرچند کم از این رمز ارز داشته باشد تا بتواند سرمایه خود را افزایش دهد. به عقیده برخی از اقتصاددانان، دلیل قیمت بالای آن می‌تواند به دو عامل مرتبط باشد:

1. قدمتی که دارد (سال 2009 خلق شده است).

 2. تنها 21 میلیون بیت کوین در دنیا وجود دارد که بعد از استخراج، تمام خواهند شد.

اما اگر از نظر سودآوری بخواهیم بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم، رمز ارزهای زیادی هستند که در طول یک سال بیشتر از بیت کوین سوددهی دارند.

بلاکچین

بلاکچین چیست؟

با این که بلاکچین کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد اما عمده شناختی که افراد از آن دارند، به زمینه رمز ارز ختم می‌شود. به صورت ساده اگر بخواهیم تعریف بلاکچین را مطرح کنیم، باید بگوییم بلاکچین بستری است که در آن قابلیت‌های زیادی ارائه می‌شود و تنها قسمتی از این قابلیت‌ها به ارائه خدمات در زمینه رمز ارزها برمی‌گردد. به عبارت دیگر بلاکچین یک پایگاه داده است که تفاوت آن با سایر پایگاه داده‌ها در نحوه ذخیره‌سازی اطلاعات است. بلاکچین سیستمی برای جمع‌آوری اطلاعات است به گونه‌ای که تغییر، هک یا تقلب در آن دشوار یا غیرممکن است. بلاکچین‌ها داده‌ها را در بلوکی ذخیره می‌کنند که این بلوک‌ها به هم متصل می‌شوند و به زنجیره‌ای از اطلاعات دیجیتالی تبدیل می‌شوند. طول این بلوک‌ها بستگی به میزان تراکنش دارد اما به طور کلی یک بلوک می‌تواند چندین هزار تراکنش را در خود جای دهد و اگر اطلاعات جدیدی وارد شود، به یک بلوک جدید منتقل می‌شود. برای مثال یک بلاک بیت کوین شامل اطلاعاتی در مورد فرستنده، گیرنده، تاریخ، زمان و تعداد بیت کوین‌های منتقل شده است. اولین بلوک در این زنجیره بلوک Genesis نام دارد.

چرا رمز ارزها از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند؟

از آنجایی که کار کردن با رمز ارزها یک کار بسیار حساس است که نیاز به امنیت بالایی دارد، بلاکچین بهترین گزینه است. بلاکچین در حقیقت امکان ثبت و توزیع اطلاعات دیجیتالی را بدون امکان ویرایش فراهم می‌کند. یک هکر اگر بخواهد به یکی از بلوک‌های بلاکچین دسترسی داشته باشد و آن را تغییر دهد، باید به کدهای هش شده قبلی دسترسی داشته باشد و همچنین باید تمام بلوک‌های بعد از آن بلوک را هم تغییر دهد که چنین کاری تقریبا غیر ممکن است و این نشان‌دهنده امنیت بالای این بستر است. پس استفاده از این بستر برای نقل و انتقالات رمز ارز یک سیستم بی‌نظیر خواهد بود. بلاکچین؛ فناوری اصلی رمز ارزها مانند بیت کوین است که کارهایی مانند رمزگذاری، اعتبار سنجی و ثبت دائمی معاملات را انجام می‌دهد.

تفاوت رمز ارز با ارز فیات

رمز ارز با ارز فیات چند تفاوت اساسی دارد اما برای این‌که بتوانیم دقیق‌تر تفاوت این دو را مطرح کنیم، لازم است تعریف کوتاهی از ارز فیات داشته باشیم.

ارز فیات چیست؟

ارز فیات پول دولتی هر کشور است که توسط دولت‌ها کنترل می‌شود و پشتوانه فیزیکی مانند طلا یا نقره ندارد. بیشتر ارزهایی که در حال حاضر در دنیا هستند، ارز فیات محسوب می‌شوند مانند دلار و یورو. ارزش پول فیات به این است که هر دولت چطور بتواند ارزش آن ارز را حفظ کند. این ارز قابل مبادله با طلا و نقره نیز هست و قیمت آن مشخص است، یعنی به ازای یک گرم طلا باید مقدار مشخصی دلار بپردازید. برای مثال شما به ازای یک گرم طلا، می‌توانید مقدار مشخصی دلار بپردازید (بر اساس ارزشی که برای دلار تعریف شده است) و یک گرم طلا به ازای آن دریافت کنید. ارزش پول فیات با بالا رفتن تورم کاهش می‌یابد.

مقایسه رمز ارز و ارز فیات

در ادامه رمز ارز و فیات را از جنبه‌های مختلف مورد مقایسه قرار می‌دهیم تا بهتر با مزایا و معایب هرکدام آشنا شوید:

قانونی بودن

اولین و مهم‌ترین تفاوتی که میان رمز ارز و ارز فیات وجود دارد، قانونی بودن آن‌هاست. دولت‌ها به صورت مستقیم روی ارز فیات کنترل دارند و می‌توانند در برهه‌های متفاوت ارزش آن را کم و زیاد کنند. به دلیل سیاست توزیعی که روی ارزهای فیات وجود دارد، کاملا قانونی هستند و در واقع یک روش مرسوم و رسمی برای انجام تراکنش‌هاست. رمز ارز به دلیل خاصیت غیرمتمرکز بودن، از دسترس دولت‌ها و کلا از دسترس هر شخص و ارگانی خارج است و حتی در برخی کشورها ممنوع است و دلیل ممنوعیت آن تنها یک چیز است: استفاده از رمز ارزها برای انجام تراکنش‌های تروریستی یا پول‌شویی.

شیوه تبادل ارزها

رمز ارزها همان طور که گفته شد به صورت دیجیتالی هستند و در واقع یک قطعه کد هستند که توسط کامپیوترها ایجاد می‌شوند و نحوه تبادل آن‌ها باهم، به صورت دیجیتال است. برای مثال شما یک ارز مانند بیت کوین را می‌توانید به صورت آنلاین به ارز دیگری مانند اتریوم تبدیل کنید اما بستر فیزیکی برقرار نیست. نحوه تبادل ارزهای فیات متفاوت است. ارزهای فیات هم به صورت فیزیکی و هم به صورت آنلاین قابل تبدیل هستند. برای مثال شما می‌توانید دلار را به صورت فیزیکی و در صرافی به یورو تبدیل کنید یا این‌که از طریق درگاه‌های پرداخت الکترونیک این کار را انجام دهید.

ماهیت ارزها

ماهیت رمز ارزها کاملا به صورت دیجیتالی است و معنای آن این است که از طریق فیزیکی قابل لمس‌کردن نیستند اما ارزهای فیات به شکل فیزیکی قابل لمس هستند و به صورت سکه یا اسکناس تولید می‌شوند. البته فیزیکی بودن ارز فیات مشکلات زیادی هم به همراه دارد، برای مثال شما نمی‌توانید حجم زیادی از پول‌های فیات را انتقال دهید اما رمز ارز به دلیل ماهیت دیجیتالی در هر مقداری قابل مبادله است.

نحوه عرضه

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که میان ارز فیات و رمز ارز وجود دارد، نوع عرضه آن‌هاست. پول‌های فیات به صورت نامحدود قابل تولیدشدن هستند اما برای تولید اکثر رمز ارزها مقدار مشخصی وجود دارد. برای مثال تعداد بیت کوین‌هایی که در دنیا وجود دارد، 21 میلیون است اما تعداد دلارهای موجود در جهان، نامحدود است.

شیوه ذخیره سازی

رمز ارزها به دلیل قابلیت دیجیتالی بودن، نیازمند یک کیف پول دیجیتالی هستند. این کیف پول به صورت آنلاین در دسترس است و با نام کیف پول ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. قابلیت هک شدن در این کیف پول‌ها بالاست و باید از کیف پول‌هایی استفاده شود که امنیت بالایی دارند. پول‌های فیات به هر دو شکل مجازی و فیزیکی قابل ذخیره شدن هستند. برخی از سرویس‌های پرداخت مانند پی پال به کاربران اجازه می‌دهند که پول‌های خود را به صورت دیجیتالی ذخیره کنند. همچنین ارز فیات به صورت فیزیکی هم قابل نگه‌داشتن در کیف پول است.

نوسانات بیت کوین

انواع رمز ارز

در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، بیش از 10000 رمز ارز مختلف در دنیا وجود دارد که در این قسمت از مقاله به صورت ساده و کاربردی در مورد چند نوع مهم آن صحبت می‌کنیم.

1.     بیت کوین: اولین دسته از رمز ارز‌ها را بیت کوین تشکیل می‌دهد. این ارز که اولین ارز دیجیتال شناخته شده است، ارزش بالایی دارد و حتی در برخی از مقالات از آن با عنوان Main coin یا ارز اصلی یاد می‌شود.

2.     آلت کوین: به تمام رمز ارزها که بعد از بیت کوین معرفی شدند، آلت کوین (Alt coin) گفته می‌شود. پس بیت کوین در دسته آلت کوین‌ها قرار نمی‌گیرد اما ارزهایی مانند اتریوم، ریپل، کاردانو و… همه در دسته آلت کوین‌ها هستند.

3.     استیبل کوین: استیبل کوین‌ها (Stable coin) ارزهایی با نرخ ثابت هستند و در طول زمان ارزش آن‌ها تغییری نمی‌کند. یکی از معروف‌ترین استیبل کوین ها، تتر است که ارزشی معادل یک دلار دارد و با نماد USDT شناخته می‌شود.

4.     شت کوین: شت کوین‌ها (Shit coin) اغلب گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیستند و از نظر فناوری و کیفیت هم فاقد ارزش هستند اما می‌توانند در بازه‌هایی مشخص سود بالایی برای سرمایه‌گذاران داشته باشند. یکی از معروف‌ترین شت کوین‌های بازار، دوج کوین است که در چند ماه اولیه سال 2021 طرفداران زیادی پیدا کرد و به دلیل افزایش قیمت ناگهانی آن، افراد زیادی را ثروتمند کرد.

5.     دد کوین: اصطلاح دد کوین (Dead coin) برای ارزهایی استفاده می‌شود که یک زمانی قابل معامله‌کردن بودند اما دیگر از آن‌ها در معاملات استفاده نمی‌شود و به اصطلاح کوین مرده محسوب می‌شوند.

انواع روش‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال

با این که خرید برخی از ارزهای دیجیتال و نگه‌داشتن آن‌ها در دراز مدت می‌تواند سودآور باشد اما روش‌های دیگری وجود دارند که باعث می‌شود سود شما از رمز ارز بیشتر شود. در این قسمت از مقاله به معرفی چندین روش مشهور و پر سود که باعث کسب درآمد از رمز ارزها می‌شوند، اشاره می‌کنیم.

داشتن سایت یا صرافی برای خرید و فروش ارز دیجیتال

این روش نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارد اما درآمد حاصل از آن هم بعد از برندینگ و تبلیغات زیاد خواهد بود و دست کم در این روش ماهی 5000 دلار درآمد خواهید داشت. داشتن سایت خرید و فروش ارز دیجیتال مشکلات مخصوص به خودش را دارد. شما باید از اموال مردم محافظت کنید، نیاز به امنیت بالایی دارد تا دارایی خودتان و مردم در برابر هکرها محافظت شود. باید هزینه زیادی برای تبلیغات و برندینگ بپردازید. باید خدمات سایت را به طور مرتب به‌روزرسانی و خدمات مورد نظر کاربران را ارائه کنید. این روش نیاز به تلاش زیادی دارد اما در نهایت می‌توانید هزینه‌های صرف شده را برگردانید و به سوددهی برسید که ماهانه مبلغ بسیار زیادی خواهد بود.

تریدر شدن

«تریدر» به شخصی گفته می‌شود که مدام در حال معامله‌کردن است و برای کسب سوددهی بیشتر ارزها را به یکدیگر تبدیل می‌کند تا بتواند بیشترین سود را به دست آورد. تریدکردن در حقیقت به این معناست که شما یک ارز را با قیمت پایین‌تر خریداری می‌کنید و زمانی که قیمت آن بالا رفت، می‌فروشید. یا یک ارز را به ارز دیگر تبدیل می‌کنید، چون می‌دانید آن ارز دیجیتال سود بیشتری به شما می‌دهد. این روش نیاز به ریسک‌پذیری بالایی دارد و همچنین دانش بالایی در این زمینه نیاز است چون شما باید بدانید چه ارزی برای خرید و فروش مناسب است و تا چه زمانی باید آن را نگه دارید.

تریدرها بر اساس چه مولفه‌هایی تصمیم به خرید و فروش می‌گیرند؟

  • بر اساس بازه‌های زمانی مشخص، تحلیل تکنیکال دقیق برای ارز مورد نظر انجام می‌دهند. 
  • احساسات را مدیریت می‌کنند و واکنش‌های هیجانی نشان نمی‌دهند.
  • به نوسانات بازار بر اساس روزهای هفته توجه می‌کنند.
  • توجه به اتفاقاتی که ممکن است روی روند بازار ارز دیجیتال تاثیر بگذارد.

پس قبل از این که وارد این حوزه شوید و تریدر شدن را به عنوان یک روش کسب درآمد انتخاب کنید، حتما روش‌ها و شیوه‌های ترید کردن را یاد بگیرید. برخی از افراد برای این که بتوانند در این زمینه به دانش بالایی دست یابند، با هزینه‌های کم وارد این حوزه می‌شوند و با زیر نظر گرفتن رمز ارز‌های مختلف، تصمیم به ترید کردن می‌گیرند. ممکن است در ابتدای این راه ضرر کنید اما در نهایت به سوددهی خواهید رسید و درآمد بالایی از این روش خواهید داشت.

دیتا آنالیز و پیش بینی قیمت‌ها

یکی از روش‌هایی که درآمد بالایی از طریق ارز دیجیتال خواهد داشت، آنالیز کردن دیتاهاست. «دیتا آنالیز» یک علم است و برای رسیدن به مهارت کافی، چندین سال زمان لازم است. افرادی که در رشته‌های اقتصاد یا ریاضی تحصیل می‌کنند، معمولا می‌توانند به افرادی خبره در این زمینه تبدیل شوند. در این روش شما می‌توانید یک کانال یا گروه اختصاصی داشته باشید که تریدرها برای دانستن پیش‌بینی‌های شما لازم است حق عضویت پرداخت کنند. به این کانال‌ها اصطلاحا کانال VIP گفته می‌شود و افراد بر اساس پیش‌بینی‌های موفقی که داشته‌اید، به شما اعتماد خواهند کرد. این روش همانطور که گفته شد نیاز به دانش بالا و سرمایه اولیه کم دارد.

استخراج رمز ارز یا ماینینگ

برای اینکه با فرآیند استخراج رمز ارز آشنا شوید، استخراج در معادن را در نظر بگیرید. یک شخص برای پیدا کردن تکه‌ای طلا یا هر چیز گرانبهای دیگر، ساعت‌ها مشغول کار می‌شود و در نهایت به آن ماده معدنی ارزشمند دست پیدا می‌کند. برای ارزهای دیجیتال هم تقریبا همین مفهوم را دارد اما به صورت دیجیتالی و با ابزارهایی مانند کارت گرافیک و CPU و‌ ای‌سیک انجام می‌شود.

استخراج بیت کوین در واقع به معنای افزودن بیت کوین بیشتر به اکوسیستم ارز دیجیتال است. استخراج رمز ارز به فرآیند ثبت و تأیید معاملات در یک رکورد دیجیتال از معاملات گفته می‌شود. برای این کار، استخراج کنندگان باید به سخت افزار خود اجازه دهند تا مسائل پیچیده ریاضی را حل کند و در نهایت به شما پاداشی داده می‌شود که همان رمز ارز است. با استخراج، می‌توانید رمز ارز بدست آورید بدون اینکه نیازی به صرف پول برای آن داشته باشید. استخراج‌کنندگان بیت کوین، به عنوان پاداش برای تکمیل «بلوک‌های تأیید شده»، بیت کوین دریافت می‌کنند. این کار سرمایه اولیه زیادی نیاز دارد چون شما به یک دستگاه ماینر نیاز دارید و برای این که دستگاه شما به زودی از کار نیفتد، باید یک دستگاه خنک‌کننده هم داشته باشید. هزینه برقی که این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند بسیار بالاست اما در نهایت شما به عنوان پاداش رمز ارز دریافت می‌کنید. برخی از افراد این کار را به کمک کامپیوترهای خانگی و با کارت گرافیک‌های قوی‌تر انجام می‌دهند که به زمان بیشتری نسبت به یک دستگاه ماینر برای استخراج یک رمز ارز نیاز دارد.

وام‌دهی بیت کوین

شما می‌توانید از طریق پلتفرم‌های وام دهنده بیت کوین درآمد کسب کنید. برخی سایت‌ها وجود دارند که به شما کمک می‌کنند اگر بیت کوینی دارید، به شخصی دیگری که نیاز به بیت کوین دارد، قرض دهید و در ازای آن سود مشخصی دریافت کنید. این روش کسب درآمد بسیار خطرناک است چون امکان سرقت وجود دارد، بنابراین نرخ بهره بسیار بالایی دارند و می‌توانند یک گزینه سرمایه‌گذاری با ریسک بالا محسوب شوند. این روش در حال پیشرفت است تا بسترهای مطمئن‌تری برای انجام این کار ایجاد شود چون تضمینی وجود ندارد که شخص وام گیرنده هر ماه سود شخص وام دهنده را پرداخت کند و حتی ممکن است شخص وام دهنده پول خود را از دست بدهد.

ارز دیجیتال رایگان

یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد، رمز ارز رایگان است. برخی از سایت‌ها که به سایت‌های فاست (Faucet) معروف هستند، در زمینه تبلیغات و برندینگ کار می‌کنند، به ازای کلیک کردن روی یک تبلیغ یا دیدن یک ویدیو چند ثانیه‌ای به شما رمز ارز اهدا می‌کنند. شما باید در این سایت‌ها ثبت نام کنید و با وقت گذراندن در این سایت‌ها رمز ارز رایگان به دست آورید.

نوع دیگر کسب درآمد از طریق رمز ارزهای رایگان، به واسطه ایردراپ هاست. سایت‌هایی که در زمینه خرید و فروش رمز ارز فعالیت می‌کنند معمولا از طریق به اشتراک گذاری متن‌های تبلیغی یا بنرهای آن سایت که با هدف تبلیغات انجام می‌شود، برای تشویق کاربران خود، به حساب‌شان رمز ارز رایگان واریز می‌کنند.

فریلنسری

اگر هر یک از مهارت‌های برنامه نویسی، کارهای طراحی و گرافیکی، تولید محتوا و… دارید، می‌توانید به برخی از سایت‌های خاص مراجعه کنید و از طریق آن‌ها رمز ارز به دست آورید. بدین شکل که شما در یک سایت ثبت نام می‌کنید و به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار می‌شوید و پروژه‌های مختلفی قبول می‌کنید، سپس صاحب پروژه در ازای حق‌الزحمه، به آدرس کیف پول شما رمز ارز می‌پردازد. این کار در سراسر دنیا رایج است.

تصویر گرافیکی از یک تلفن همراه و رمز ارز

بهترین پلتفرم‌ها برای کسب درآمد از طریق رمز ارز

در اینجا بهترین پلتفرم‌هایی که می‌توانید به واسطه آن‌ها رمز ارز به دست آورید، معرفی کرده‌ایم. هرکدام از این پلتفرم‌ها چندین سال است که فعالیت می‌کنند و میان کاربران به عنوان محبوب‌ترین پلتفرم‌ها شناخته می‌شوند.

پروژه STEEMIT

استیمیت یک رسانه اجتماعی غیرمتمرکز است که برای این که کاربران این پلتفرم را نگه دارند و از آن استفاده کنند، رمز ارز پرداخت می‌کند.

پروژه Hiverterminal

پروژه هایورترمینال بستری است که سرمایه‌گذاران فاکتورهای مختلف را قبل از این که مبلغ آن‌ها به صورت کامل توسط بدهکاران پرداخت شود، می‌خرند که این خرید با تخفیف همراه است. با خرید فاکتورها به شما HVN که توکن مربوط به هایورترمینال است داده می‌شود که این توکن بر بستر رمز ارز اتریوم فعالیت می‌کند. افراد زیادی برای خرید فاکتورها در رقابت هستند اما این پروژه زیاد در بین مردم رواج پیدا نکرده است و شاید در آینده این اتفاق بیفتد.

پروژه LBRY

این پروژه در واقع بستری برای به اشتراک‌گذاری محتواهای ویدیویی است. به کاربرانی که تولید محتوا می‌کنند یا ویدیوها را به اشتراک می‌گذارند، توکن LBC که مربوط به این پروژه است، داده می‌شود. این توکن قابل تبدیل به بیت کوین است.

پروژه Brave

بریو یک مرورگر متن باز است که از طریق بازدید از تبلیغاتی که به نمایش می‌گذارد، می‌توانید درآمد کسب کنید. این تبلیغات در برخی کشورها از جمله ایران فعال نیست اما کاربرانی که در سایر کشورها زندگی می‌کنند، می‌توانند پس از مشاهده تبلیغات، توکن بت دریافت کنند که این مرورگر کیف پولی برای نگهداری رمز ارزها دارد، یا می‌توانید این توکن را به بیت کوین تبدیل کنید و در کیف پول‌تان نگه دارید.

نحوه استخراج ارزهای دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال به فرآیند تولید و ثبت یک معامله ارز دیجیتال که توسط استخراج کنندگان یا ماینرها اتفاق می‌افتد، گفته می‌شود. استخراج رمز ارز با چند روش انجام می‌گیرد:

1.     استخراج ابری

2.     استخراج توسط پردازنده مرکزی یا CPU

3.     استخراج توسط پردازنده گرافیکی

4.     استخراج توسط تراشه‌های ‌ای‌سیک

استخراج ابری: استخراج ابری فرآیندی است که در آن شما به شخصی (که اغلب یک شرکت بزرگ است) مبلغ مشخصی پول پرداخت می‌کنید و دستگاه ماینر آن‌ها را اجاره می‌کنید. مدت زمان اجاره هم به صورت توافقی است. افرادی (شرکت هایی) که خدمات استخراج ابری ارائه می‌دهند، معمولا چندین فارم یا مزرعه رمز ارز دارند. این روش در حال حاضر محبوب‌ترین روش است.

استخراج توسط پردازنده مرکزی: این روش در گذشته بسیار محبوب بود اما در حال حاضر زیاد از آن استفاده نمی‌شود چرا که استخراج رمز ارز توسط CPU بسیار کند است و باید هزینه زیادی را برای برق و دستگاه‌های خنک‌کننده بپردازید. در واقع ارزش چندانی نخواهد داشت. این روش به کمک لپتاپ قابل اجراست اما باید مراقب داغ شدن آن باشید.

استخراج توسط پردازنده گرافیکی: این روش هم محبوب است و هم به‌نسبت ارزان. معمولا برای این کار باید از 2 تا 8 کارت گرافیک استفاده کرد که نیاز به سرمایه اولیه بالایی دارد اما نتیجه به نسبت خوب خواهد بود. در این روش باید یک سیستم کامپیوتری با کارت گرافیک‌های قدرتمند سر هم کنید و با نصب نرم افزارهای ماینینگ، رمز ارز استخراج کنید.

استخراج توسط تراشه‌های ASIC: استفاده از ASICها برای استخراج رمز ارز یک روش بسیار شناخته شده و محبوب است زیرا در مقایسه با پردازنده گرافیکی و پردازنده مرکزی، مقدار بیشتری رمز ارز تولید می‌کنند. ‌ای‌سیک‌ها چیپ‌هایی هستند که قدرت و کارایی بسیار بالایی دارند. ‌ای‌سیک محاسبات زیادی را انجام می‌دهد تا بتواند تابع هش را حل کند و پاداش آن را که یک رمز ارز است، دریافت کند. هرچقدر ‌ای‌سیک شما سریع‌تر باشد، می‌توانید توابع بیشتری را حل کنید و رمز ارز بیشتری استخراج کنید.

نکاتی که باید در مورد استخراج ارز دیجیتال بدانید

·       دستگاه ماینر را باید در محیط خاصی قرار دهید چون سر و صدای آن زیاد است. بنابراین در آپارتمان یا در محیط‌های مسکونی امکان استفاده از آن وجود ندارد.

·       به سراغ کنتور برق بروید تا توانایی آن را نسبت به دستگاهی که تهیه کرده‌اید، بسنجید و حتما برای امنیت بیشتر، کنتور را به یک فیوز متصل کنید.

·       دستگاه خنک‌کننده در کنار دستگاه ماینر داشته باشید تا دستگاه را خنک کند.

·       برای ماینر یک محافظ برق تهیه کنید.

آینده رمز ارز ها

نظرات مختلفی در مورد آینده رمز ارزها وجود دارد و اشخاص مشهوری چون بیل گیتس، ریچارد برانسون و… رمز ارزها را بهتر از هر ارز دیگر می‌دانند. فناوری بلاکچین و پروژه‌هایی که به واسطه ارزهای دیجیتال در حال اجرا شدن هستند، روز به روز در حال گسترش هستند و نسبت به چند سال قبل، استفاده از این ارزها بسیار رایج شده است اما هنوز هم کسانی هستند که به این ارزها اعتمادی ندارند. با این حال چه آینده‌ای می توان برای رمز ارزها متصور شد؟

سناریوهای متفاوتی برای کریپتوکارنسی‌ها وجود دارد اما برای چند دقیقه سناریوی زیر را در نظر بگیرید:

سال 2050 را تصور کنید. به یک کافه رفته‌اید و پول قهوه خود را با رمز ارز پرداخت می‌کنید. می‌خواهید در شرکتی که کار می‌کنید، یک قرارداد ببندید و پرداخت حق الزحمه به واسطه رمز ارز میسر است. قبض آب و برق و… خود را باید به کمک رمز ارزها پرداخت کنید. سوار تاکسی می‌شوید و باید هزینه تاکسی را به کمک کریپتوکارنسی‌ها بپردازید. قصد سفر به شهر یا کشور دیگری را دارید و برای خرید بلیط باید به کمک بیت کوین هزینه بلیط را پرداخت کنید.

شاید این سناریو جنبه سرگرم‌کردن داشته باشد اما ممکن است در آینده اتفاق بیفتد. هنوز پیش بینی دقیقی برای آینده ارزهای دیجیتال وجود ندارد و هیچ‌کس نمی‌داند قیمت هر کدام از ارزها تا چند سال آینده چقدر خواهد شد. یا اینکه شرکت‌های معروف دنیا قبول خواهند کرد که در ازای ارائه خدمات، رمز ارز قبول کنند یا خیر.

برخی از اقتصاددانان اعتقاد دارند که ارزش بیت کوین در سال 2030 بیش از 500،000 دلار خواهد بود و برخی دیگر معتقدند ارزش آن در محدوده بین 50000 تا 100000 خواهد بود. این فرضیه‌های افزایش قیمت برای ارزهای دیگر مانند اتریوم و ریپل هم استوار است اما این که واقعا در آینده چه خواهد شد، بستگی به غول‌های تجارت دنیا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.