موسیقی از گذشته تا به امروز بر اثر اتفاقات و کنش‌های گوناگون دست‌خوش تغییرات بسیاری قرار گرفته است که این تغییرات باعث به‌وجود آمدن سبک‌های مختلف موسیقایی شده‌اند. یکی از شناخته‌شده‌ترین و مهم‌ترین سبک‌هایی که امروزه با آن روبه‌رو هستیم و در بین جوانان و نوجوانان محبوبیت بسیاری دارد سبک بلوز است. سبک بلوز مانند جاز و رپ موسیقی‌ اعتراضی است که پیشینه آن به سیاه‌پوستان آفریقایی-آمریکایی برمی‌گردد.

موسیقی بلوز چیست؟

 موسیقی بلوز موسیقی‌ اعتراضی است که توسط سیاه‌پوستان آفریقایی-آمریکایی ابداع و برای اولین‌بار سروده و نواخته شد. این نوع از موسیقی در ابتدا بیشتر در زمان‌ کار خوانده می‌شده است که با فریادهایی از روی غم و شکایت همراه بوده است. Blue در زبان انگلیسی به معنای غم نیز است که از همین جهت نام این سبک از موسیقی را بلوز نامیدند زیرا که هدف از این سبک ابراز دردی بوده است که در آن زمان به سیاه‌پوستانی که به‌عنوان برده به اسارت گرفته‌ می‌شدند، تحکیم می‌شده است. این سبک از موسیقی بیشتر به یک پرسش و پاسخ شبیه بود، به نحوی که سرگروه کارگران چیزی را می‌خواند و بقیه یا او را همراهی می‌کردند و یا در جواب او چیزی را می‌خواندند.

 

تاریخچه موسیقی بلوز

 در بین سال‌های ۱۶۱۹ تا ۱۸۰۸ سیاه‌پوستان آفریقایی به‌عنوان برده خرید و فروش می‌شدند که با توجه به فرهنگ آن زمان، شأن انسانی آن‌ها رعایت نشده و صاحبان و خریداران آن‌ها رفتار نامناسبی با آن‌ها داشته که همین امر تبدیل به شکایه‌ها و شکوه‌هایی شد که به صورت پرسش و پاسخ میان سیاه‌پوستان رایج گردید و می‌توان این اتفاق را سرچشمه شروع موسیقی بلوز دانست. این نوع از آواز‌خوانی در بیشتر مواقع با سازی همراه نبوده و بدون ساز خوانده می‌شده است.

 بعد از تنظیم منشور آزادی در سال ۱۸۶۳ و آزادی برده‌های آفریقایی، آن‌ها همچنان آن نوع از موسیقی را ادامه دادند تا سنت و فرهنگ پیشینه خود را حفظ کنند. آن‌ها با شرکت در مراسم کلیساها و مراسم مذهبی دیگر با  انواع مختلفی از موسیقی اروپایی آشنا شدند و سبک و سیاق تازه‌ای به موسیقی مزرعه‌ای خود دادند، موسیقی‌ای که بیشتر شبیه چیزی است که ما امروزه به‌عنوان موسیقی بلوز می‌شناسیم.

 

گسترش بلوز

 یک اتفاق باعث شد که موسیقی بلوز گسترش بیاید و تا به امروز ادامه پیدا کند. یک شب در سال ۱۹۰۳ میلادی، ویلیام کریستوفر هندی که امروزه او را به پدر موسیقی بلوز می‌شناسند در ایستگاه قطار منتظر نشسته بود، که خوابش می‌برد و با صدای یک مرد سیاه‌پوست قوی‌هیکل از خواب بلند می‌شود. مرد سیاه‌پوست در حال خواندن آهنگی به‌صورت بداهه درباره رفتن خود به جنوب بود که قسمتی از شعر را سه مرتبه می‌خواند و سپس با گیتار خود پاسخ خود را می‌داد. آن مرد و آهنگی که آن روز در آن ایستگاه خوانده شد، توجه هندی را به خود جلب کرد.

 آشنایی هندی با موسیقی بلوز تحول عظیمی را در این سبک از موسیقی ایجاد کرد و رفته‌رفته وارد شهرهای مختلف شد و با گذشت زمان سازهای مختلفی مانند گیتار، پیانو، درام به این موسیقی اضافه گردید و موسیقی‌ای که از دل سیاه‌پوستان آغاز شده بود حال رفته‌رفته گسترش یافته و سفیدپوستان نیز آن‌ها را زمزمه می‌کردند.

 

انواع موسیقی بلوز

موسیقی بلوز بر اساس دوره زمانی و تغییراتی که از ابتدا تا به امروز در آن صورت گرفته است به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه به توضیح مختصری از آن خواهیم پرداخت.

 

دلتا بلوز

 این سبک از بلوز مربوط به قبل از جنگ جهانی دوم و تحول بلوز به شکل کنونی است که بیشتر در بین خود سیاه‌پوستان رواج داشته و هنوز پای موسیقی بلوز به شهرهای بزرگ باز نشده است. در این سبک از بلوز تاکید بیشتر بر موسیقی کلامی و آوازی است و در آن خواننده بدون هیچ سازی به خواندن می‌پرداخته است و گاهی نیز سازی مانند گیتار و یا بانچو نیز با خواننده همراه می‌شده است.

 

بلوز مدرن

این دوره از موسیقی بلوز مربوط به بعد از جنگ جهانی دوم است که خوانندها و نوازنده‌های این سبک به ایالات دیگه آمریکا سفر کردند و سازهای گوناگون دیگری نیز مانند گیتار الکتریک و درام نیز به این موسیقی اضافه گردید که تلفیق سبک سنتی بلوز با موسیقی روز جهان باعث جان‌ گرفتن مجدد بلوز شد و آن را از فراموشی رهایی داد. یکی دیگر از تغییراتی که ما در بلوز مدرن که به موسیقی بلوز شیکاگو نیز شناخته می‌شود، می‌توانیم بدان اشاره کنیم این است که در آن خواننده‌ها و نوازنده‌ها به‌صورت گروهی به اجرا می‌پرداختند که این خود تحولی بزرگ در آن زمان محسوب می‌شود.

از موسیقی‌دانان و خوانندگان بزرگی که در سبک بلوز فعالیت‌ می‌کردند می‌توان به بسی اسمیت، دیوید هانی‌بوی ادواردز، پال باترفیلد، رابرت جانسون و … نیز اشاره کرد که هر یک به نحوی باعث گسترش و پیش‌برد بلوز در جوامع مختلف گردیدند.

به‌طور کلی موسیقی بلوز چه آن چیزی که در گذشته رواج داشته و چه حالت کنونی آن موسیقی است با حال و هوای اعتراضی و برای همین است که همچنان طرفداران خود را داشته و همچنان بین قشر اعظمی از مردم سراسر جهان دارای محبوبیت بالایی است. موسیقی بلوز امروزه رکوردهای فروش بسیاری را شکسته است و یکی از مطرح‌ترین سبک‌های موسیقایی مدرن امروزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.