ساتوشی ناکاموتو نام مستعار شخص یا اشخاصی است که از آن‌ها به عنوان خالق بیت کوین یاد می‌شود. او که وایت پیپرهای (White paper) بیت کوین و اولین دیتابیس بلاکچین را طراحی کرده است، هویتی نامشخص دارد و تاکنون افراد زیادی تلاش کرده‌اند خود را به عنوان ساتوشی معرفی کنند یا اطلاعاتی در مورد او بدهند تا با این کار برای مدتی معروف شوند. در این مقاله به بررسی سرنخ‌هایی که از ساتوشی منتشر شده است می‌پردازیم. ساتوشی پیام‌هایی منتشر کرده است که در این مقاله از آرتیویست به آن‌ها می‌پردازیم.

اولین پیام منتشر شده از ساتوشی

ساتوشی اولین پیام خود را در اولین بلوک زنجیره بلاکچین قرار داد که شامل یک تاریخ، نام یک روزنامه و یک جمله بود. این پیام به شرح زیر بود:

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”

روزنامه تایمز، سوم ژانویه سال 2009، صدراعظم در آستانه کمک مالی دوم برای بانک‌ها

این پیام نشان‌دهنده زمانی است که یک تیتر خبری در روزنامه تایمز و دقیقا در 3 ژانویه 2009 منتشر شده است. این تاریخ در حقیقت تاریخ خلق بیت کوین است و قصد داشت اقتصاد سرمایه‌داری را معرفی و اشاره کند که ارزهای دیجیتال با این قضیه مخالف هستند.

آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو

آخرین پیام ساتوشی در 10 سال پیش یعنی در 26 آپریل 2011 منتشر شد که در آن گفته است در حال حاضر مشغول انجام کار دیگری است و دیگر به جامعه ارز دیجیتال کاری ندارد. این پیام در حقیقت یک پیام خداحافظی محسوب می‌شد که پس از انتشار آن هم کسی نتوانست او را ردیابی کند. متن کامل پیام او به شرح زیر است:

“I’ve moved on to other things.  It’s in good hands with Gavin and everyone.

I do hope your BitcoinJ continues to be developed into an alternative client.  It gives Java devs something to work on, and it’s easier with a simpler foundation that doesn’t have to do everything.  It’ll get critical mass when impatient new users can get started using it while the other one is still downloading the block chain.”

 

او در این پیام از بیت کوین ابراز خرسندی کرده است و مستندسازی شبکه و کنترل سورس را به گوین اندرسون سپرده است و اعلام کرد که دیگر در پروژه بیت کوین مشارکتی نخواهد داشت.

حقایقی مربوط به هویت ساتوشی

همانطور که گفته شد، هویت ساتوشی تاکنون نامعلوم است اما در سال‌های اخیر حقایقی از او کشف شده است که شاید رفته رفته بتوان به هویت واقعی او دست پیدا کرد.

سن واقعی ساتوشی چقدر است؟ بر اساس پروفایلی که ساتوشی در بنیاد P2P داشته است، او متولد 5 آپریل 1975 است اما اگر بر اساس انجمن سایفرپانک پیش برویم، او یک برنامه‌نویس بین 55 تا 65 سال است. چرا فکر می‌کنند سن او بیش از 50 سال است؟ چون او هنگام نگارش پست‌ها و متن‌هایش، عادت داشت بعد از هر جمله دو تا فاصله بنویسد و تنها افرادی که با ماشین تایپ کار می‌کردند، همچین عادتی داشتند. 

ساتوشی در کجا زندگی می‌کند؟ بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است، در زمانی که ساتوشی بیت کوین را خلق کرد، به احتمال زیاد در شهر لندن بوده است. مکان‌هایی که احتمال داشت ساتوشی ناکاموتو در آنجا زندگی کند شامل آمریکای شرقی، نواحی اطراف اقیانوس آرام، انگلستان، استرالیا و ژاپن بوده است اما به احتمال خیلی زیاد در انگلستان و در شهر لندن ساکن بوده است. این داده از ایمیل‌هایی که در آن زمان رد و بدل می‌شد و پست‌هایی که در bitcointalk منتشر شد، به دست آمده است.

ساتوشی چگونه ارتباط برقرار می‌کرد؟ ساتوشی تنها به رابطه دیجیتالی علاقه داشت و فقط از طریق ایمیل یا فروم بیت کوین با کاربران ارتباط برقرار می‌کرد و هیچ علاقه‌ای به ملاقات حضوری یا استفاده از تلفن نداشت.

جنسیت ساتوشی ناکاموتو چیست؟ هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد جنسیت ساتوشی در دسترس نیست اما این احتمال وجود دارد که او زن باشد. او شخصیتی الهام‌بخش دارد که به آینده اهمیت می‌دهد و تمایل دارد بازارهای مالی به سمت غیرمتمرکز هدایت شوند.

 

چه کسانی می‌توانند ساتوشی باشند؟

در طول 13 سال گذشته، افراد زیادی معرفی شدند که احتمال ساتوشی بودن آن‌ها نسبت به سایر افراد بیشتر بوده است یا حتی برخی از افراد ادعا کردند ساتوشی هستند. در ادامه 7 نفر که احتمال بیشتری داشتند ساتوشی باشند را آورده‌ایم.

Vili Lehdonvirta

او اکنون دانشیار و عضو ارشد پژوهشی در انستیتوی اینترنت دانشگاه آکسفورد و یکی از اعضای موسسه آلن تورینگ است که اخیرا در مورد بیت کوین مطالبی نوشته است و یک مقاله با عنوان «بیت کوین یک ارز نیست – و اگر به ارز تبدیل شود، بی ارزش می‌شود» نوشته است.

Gavin Andresen

او توسعه‌دهنده بیت کوین است و ساتوشی زمانی که تصمیم گرفت دیگر عضوی از پروژه بیت کوین نباشد، در سال 2010 کنترل آن را به دست او سپرده است. اگر این دو، یک نفر باشند، یعنی ساتوشی بدون اینکه از پروژه خارج شود، بیت کوین را تحت نظر دارد. طبق یک مطالعه سبک‌سنجی، نوشته‌های آندرسن بیشتر از هر شخص دیگری به ساتوشی شباهت دارد.

Hal Finney

او به عنوان اولین شخصی که به پست ساتوشی پاسخ داد، شناخته می‌شود. در حقیقت او اولین معامله‌گر بیت کوین و شخصی است که به بیت کوین هویت بخشیده است. شواهد نشان می‌دهد که آندرسون تنها شخصی نیست که نوشته‌هایش شبیه به ساتوشی است و هال فینی دیدگاه و دورنمایی کاملا مشابه ساتوشی به بیت کوین داشته است.

Nick Szabo

پست‌های او تمام ویژگی‌های پست‌های ساتوشی را دارد. حتی در سال 2008 بود که او اعلام کرد قصد دارد نسخه فیزیکی بیت گولد را منتشر کند. گرچه او همیشه ساتوشی بودن خود را نفی کرده است، اما همچنان احتمال دارد که او ساتوشی باشد.

Bram Cohen

او متولد سال 1975 است، یعنی همان سالی که ساتوشی در پروفایل خود ذکر کرده بود. کوهن خالق بیت تورنت است و علایقی مشابه ساتوشی دارد. علاقه زیاد او به ریاضی، قضیه ساتوشی بودن او را محتمل‌تر می‌کند. او در طول سال‌ها،  10 بار در مورد ساتوشی صحبت کرده و هیچ وقت این که او ساتوشی است را انکار نکرده است.

Dave Kleiman

یکی دیگر از افرادی که احتمال می‌رفت ساتوشی باشد، دیو کلیمن بود که در سال 2013 درگذشت. او برای S-doc که یک شرکت نرم‌افزاری متمرکز که در حال توسعه بود، کار می‌کرد. دیو کلیمن در فقر شدید و بدبختی درگذشت. جسد وی در حال تجزیه و در کنار بطری‌های خالی الکل به همراه یک قبضه اسلحه پر و یک سوراخ گلوله در تشکش پیدا شد.

Craig Wright

او یک مدیر در حوزه فناوری اطلاعات است که اصالتی استرالیایی دارد. او به صورت رسمی اعلام کرد ساتوشی است و حتی در روز تولد بیت کوین گفته است: «این‌ها همان بلاک‌هایی هستند که برای ارسال بیت کوین به «Hal Finney» در ژانویه ۲۰۰۹، در اولین تراکنش بیت کوین استفاده کردم.» او از انتشار مطالبی که نشان دهد هویت واقعی او همان ساتوشی است، سر باز زد و در وبلاگ شخصی‌اش نوشت: «من شجاعت کافی را ندارم».