در این مقاله توضیح کاملی در مورد انواع صرافی ارز دیجیتال و ساختار مربوط به آن‌ها خواهیم داد تا بهتر متوجه تفاوت‌های‌شان شوید و تصمیم بگیرید که سرمایه‌تان بهتر است در کدام صرافی باشد. صرافی ارز رمزنگاری شده یا صرافی ارز دیجیتال (DCE) پلتفرمی است که به مشتریان امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال را به دارایی‌های دیگر مانند ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال تبدیل کنند. بنابراین ابتدا در مورد هر یک از انواع صرافی ارز دیجیتال اندکی توضیح خواهیم داد و پس از آن هم معروف‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال که روزانه میلیون‌ها تراکنش در آن‌ها در حال انجام است را معرفی خواهیم کرد.

انواع صرافی ارز دیجیتال 

سه نوع مختلف صرافی برای ارزهای دیجیتال وجود دارد:

 •       صرافی‌های متمرکز (CEX)
 •       صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)
 •       صرافی‌های ترکیبی

صرافی متمرکز (CEX) چیست؟

صرافی متمرکز یکی از انواع صرافی ارز دیجیتال است که در چندین سال گذشته محبوبیت زیادی در میان کاربران پیدا کرده است. اگر بخواهیم صرافی متمرکز را به صورت ساده معرفی کنیم، باید بگوییم این صرافی ساختاری مشابه بانک‌ها دارد. چندین نفر در آن هستند که مالکیت آن را به عهده دارند و معمولا از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. مسلم است که این صرافی توسط سازمان یا شرکت خاصی اداره می‌شود و دارایی‌هایی که در این صرافی وجود دارد، در دست چند نفر است. این نوع از صرافی‌ها امکانات بی‌نظیری در اختیار کاربران قرار می‌دهند و حجم معاملات بیشتری در آن‌ها اتفاق می‌افتد. بر اساس آماری که سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) منتشر کرده است، در زمان نوشتن این مقاله، حجم معاملاتی که در اختیار صرافی‌های متمرکز قرار دارد، بیش از  ۹۵ درصد است که چیزی برابر ۲۲۸  میلیارد دلار در ماه است که البته این عدد نشان‌دهنده سرعت زیاد در پردازش تراکنش‌ها نیز هست.

در صرافی‌های متمرکز، دارایی افراد در کیف پول‌های صرافی نگهداری می‌شود و در حقیقت کنترل دارایی در دست صرافی است و تنها موجودی دارایی برای کاربران نمایش داده می‌شود. اگر ایرادی به این مدل صرافی‌ها وارد باشد، در مورد متمرکز بودن آن است چون با ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال در تضاد است. افرادی که با IP‌ های ایرانی در این صرافی‌ها اکانت دارند، باید مراقب از دست رفتن اموال‌شان باشند. برای مثال صرافی بایننس (Binance) به دلیل تحریم‌ها، IP‌ ایران را تحریم کرده و هشدار داده است که اگر شخصی با IP ایرانی وارد این سایت شود و اقدام به ساختن اکانت یا خرید و فروش کند، بلافاصله حسابش بلوکه خواهد شد و دیگر به دارایی خود دسترسی ندارد.

این نوع صرافی ارز دیجیتال قانون‌مند است و نیاز به اخذ مجوز برای راه‌اندازی دارد اما قدرت هک‌شدن آن بسیار بالاست و ممکن است سرمایه کاربران از دست برود. برای مثال در سال 2020، 40 میلیون دلار از سرمایه کاربران صرافی بایننس به دلیل هک‌شدن، از بین رفت که مسلما عدد قابل توجهی است.

چند مورد از معروف‌ترین انواع صرافی ارز دیجیتال متمرکز

بر اساس آماری که سایت کوین مارکت کپ منتشر کرده و اطلاعاتی که در مورد حجم معاملات و سرعت انتقال ارزها ارائه داده است، معروف‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز به شرح زیر هستند:

 •   Binance
 •   Coinbase
 •   Bitfinex
 •   Bittrex
 •   Localbitcoins

صرافی غیر متمرکز (DEX) چیست؟

در گام بعدی به یکی دیگر از انواع صرافی‌های ارز دیجیتال می‌رسیم که صرافی غیرمتمرکز نام دارد و تفاوت بزرگ آن با صرافی‌های متمرکز به دلیل نبود شخص سوم در معاملات است. معاملاتی که در این صرافی انجام می‌شود، نیاز به ایجاد حساب کاربری یا احراز هویت ندارد و افرادی که از این نوع صرافی استفاده می‌کنند، می‌توانند بدون هیچ واسطه‌ای معاملات خود را انجام دهند. معاملاتی که در این صرافی انجام می‌شوند، به اصطلاح معاملات هوشمند نام می‌گیرند چون حریم خصوصی پیشرفته‌ای دارد که در عین امنیت بالا، نیازی به احراز هویت نیست. در این مدل از صرافی‌های ارز دیجیتال، صاحبان صرافی هیچ کنترل و مالکیتی بر دارایی کاربران ندارند و با این که این مدل صرافی‌ها در حال حاضر حجم معاملات بسیار کمتری دارند اما در آینده بازار ارز دیجیتال را تصاحب می‌کنند.

معاملاتی که در این نوع صرافی‌ها انجام می‌شود، از نوع همتا به همتا _ دو شخص به طور مستقیم با هم مبادله می‌کنند _ و برنامه‌ریزی شده است و امکان جعل یا خرابکاری در آن‌ها وجود ندارد، بنابراین در برابر حمله هکرها ایمن هستند. کارمزدی که در این معاملات پرداخت می‌شود، بسیار پایین است و برای راه‌اندازی آن نیاز به اخذ مجوز نیست. این صرافی‌ها نسبت به صرافی‌های متمرکز محبوبیت کمتری دارند اما در آینده جایگاه بسیار خوبی خواهند داشت. حجم معاملات در این صرافی‌های غیرمتمرکز کمتر است که دلیل آن هم سرعت کم انجام سفارشات و پردازش آن‌هاست.

چند مورد از معروف‌ترین انواع صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز

بر اساس آماری که سایت کوین مارکت کپ بر اساس حجم معاملات و سرعت انتقال ارزها منتشر کرده است، معروف‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز به شرح زیر هستند:

 •   Binance DEX
 •   Uniswap (V3)
 •   MDEX
 •   MDEX(BSC)
 •   PancakeSwap (V2)

صرافی ترکیبی (Hybrid) چیست؟

صرافی ارز رمزنگاری ترکیبی همانطور که از نامش پیداست، ترکیبی از مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز است. در این مدل صرافی، با استفاده از بهترین مفاهیم موجود در سیستم عامل، یک تبادل ترکیبی با تاخیر کم و سرعت بالا در معاملات متمرکز ارائه می‌دهد. این صرافی‌ها از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که هیچ شخصی نمی‌تواند معاملات را کنترل کند و همچنین خطرات امنیتی کاهش می‌یابد و دارایی مشتریان را به جای اعتماد به یک شرکت، روی یک بلاکچین قرار می‌دهد.

چند مورد از معروف‌ترین انواع صرافی ارز دیجیتال ترکیبی

معروف‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال ترکیبی که تاخیر بسیار کم و سرعت بالایی در انجام معاملات دارند، به شرح زیر هستند:

 •   Qurrex Hybrid Exchange
 •   Eidoo Hybrid Exchange
 •   Legolas Hybrid Exchange

کدام صرافی بهتر است؟

این سوال ممکن است پس از خواندن این مقاله در ذهن‌تان به وجود آید. این‌که از کدام صرافی برای نگهداری دارایی‌تان استفاده کنید، کاملا به خود شما بستگی دارد و می‌توانید بر اساس داده‌هایی که در این مقاله وجود دارد، تصمیم بگیرید که در کدام مورد از انواع صرافی ارز دیجیتال ، سرمایه خود را نگه‌دارید.