ممکن است برنامه خاصی برای اوقات فراغت فرزندان خود مانند ثبت‌نام در باشگاه‌ ورزشی، کلاس‌ موسیقی، رقص باله و … داشته باشید، اما روش‌های ارزان‌تری برای پرورش خلاقیت و استعداد کودکان وجود دارد. ۷ بازی خلاق برای کودکان در ادامه آورده شده است تا شما با هزینه کمتر هم کودکان را سرگرم کرده و هم به خلاقیت آنها کمک کنید.

پانتومیم

یکی از خلاقانه‌ترین بازی‌هایی که در محیط خانه می‌توان انجام داد و ساعت‌ها سرگرم شد، پانتومیم است. این بازی خلاق هم مناسب برای کودکان و هم بزرگسالان است. همچنین کمک می‌کند تا کودک کلمات را با حرکات خود بازسازی کرده و در ذهن دنبال بهترین راه برای بیان باشد. اگر کودکان همراه با بزرگسالان این بازی را انجام می‌دهند؛ بهتر است که کلمات سختی و جملات بلند استفاده نشود.

 

استپ رقص

رقصیدن شکل غایی و زیبایی برای بیان احساسات است. با این وجود می‌توان آن را به یک بازی خلاق برای کودکان تبدیل کرد. کافیست آهنگ بگذارید و از کودکان بخواهید با قطع شدن آهنگ در یک حالت خاص و غیرتکراری ثابت شوند.  کودکان تشویق کنید که تقلید هویت و حرکات  السا در Frozen  با هر کاراکتر دیگر را فراموش کنند و  از آنها را بخواهید حرکات بداهه با آهنگ داشته باشند.

آهنگسازی

یک گروه موسیقی راه بیندازید، برای این کار بهترین مکان آشپزخانه و بهترین ابزار ملاقه و قابلمه‌هاست. این حرکات برای سلامت جسمی و روانی کودکان بسیار مناسب است. همچنین  برای کمک به آگاهی واج شناختی آنها مفید خواهد بود.

نمایش بازی کنید

یک داستان بگویید، نقش‌های قصه را به کودک خود بدهید و از او بخواهید که به جای شخصیت‌ها با صدای خاصی صحبت کند. مهم نیست که چقدر از مسیر اصلی داستان خارج شوند، از ایده‌های آنها حمایت کنید. این داستان بچه شماست و ادامه آن با خلاقیت کودک در ارتباط است. در واقع این بازی خلاق برای کودکان، یک روش عالی برای گذراندن وقت و رشد خلاقیت ادبی آنهاست.

متفاوت نقاشی کنید

به جای دادن کتاب رنگ‌آمیزی و نقاشی محدود به یک کاغذ، از رنگ‌های مخصوص که با آب شسته می‌شوند استفاده کنید و بعد کاشی حمام را به یک بوم بزرگ برای کودکان تبدیل کنید. یا سنگ‌های صافی پیدا کرده و با رنگ‌های اکریلیک  روی آنها  را با کودکان خود نقاشی کنید. نقاشی کردن به این شکل  و بازی نامرتب فعالیت‌های مبتنی بر لذت است و برای کاهش استرس بسیار مناسب است. روشی عالی برای کمک به فرزندتان پس از یک روز  خسته‌کننده در مدرسه است.

پخت و پز کنید

پختن یک غذای اختصاصی با مواد اولیه دلخواه فرزندان خود را امتحان کنید. از او بخواهید در این فعالیت جدی که در اصل یک بازی خلاق برای کودکان است، شرکت کند. کار تزئین غذا را هم به عهده او بسپارید. این بازی به کودکان مسئولیت‌پذیری و تفکر مستقل را یاد خواهد داد.

خمیربازی

خمیر بازی و تشویق کودکان به ساختن اشکال غیرمعمول و آنچه در ذهن دارند یکی دیگر از 7 بازی خلاق برای کودکان است. با این بازی کودکان یاد می‌گیرند تا با دست‌های خود کار کنند و همچنین بتوانند ایده‌های خلاقانه خود را در این زمینه پیاده کنند.

در نهایت فراموش نکنید که یکی از راه‌های عالی برای داشتن یک فرزند مسئولیت‌پذیر، خلاق و دارای توانایی حل مسئله در گرو وقت گذاشتن برای آنهاست. چه راهی بهتر از بازی برای سرگرم شدن و پرورش خلاقیت در کودکان به شکلی درست!