بسیاری از ما می‌دانیم که بسیاری از فنون انضباطی که والدینمان از آنها استفاده کرده‌اند، اشتباه بوده و ممکن است با استانداردهای امروز قابل قبول نباشد، ولی خودمان همان اشتباه رایج در تربیت فرزندان را ادامه می‌دهیم. برای جلوگیری از مشکلاتی که این اشتباهات در آینده و شخصیت فرزندانمان به وجود می‌آورد، بهتر است نگاهی به لیستی از 9 مورد از رایج‌ترین این اشتباهات در ادامه داشته باشیم.

مقایسه فرزند خود با خواهر یا برادرشان

یک اشتباه رایج در تربیت فرزندان مقایسه آنها با خواهر و برادرشان و گاهی حتی با هم سن‌وسال‌های وی است. این جمله که  چرا نمی توانی بیشتر شبیه برادر / خواهرت باشی؟ عزت نفس فرزندانتان را نابود خواهد کرد و آنها از شخصیت واقعی خودشان دور می‌کند. همچنین این امر باعث می‌شود که یک خواهر و برادر از دیگری کینه داشته باشد و احتمالاً استرس را در خواهر و برادر دیگر افزایش می دهد. فراموش نکنید که هر فرزندی اخلاقیات خاص خود را دارد و شما نباید خانه را به یک کارخانه کپی‌سازی و سری‌زن تبدیل کنید.

رفتار با کودک مانند مشاور یا درمانگر

یکی دیگر از اشتباهات رایج دیگر که والدین در تربیت فرزندان خود دارند و به وفور در جامعه ایرانی هم دیده می‌شود؛ این است که کودکان خود را روان‌درمانگر یا مشاور خود بدانید و از مشکلات شخصی خود با آنها سخن بگویید. مثل اینکه اخلاق پدرت وحشتناک است او حتی در شستن ظرف‌ها به من کمک نمی‌کند یا اینکه من از ازدواج با مادرت راضی نیستم. بچه‌های شما درمانگر شما نیستند و نمی‌توانند کاری برای حل مشکل شما انجام دهند. در عوض، مشکلات خود را با همسرتان و یک درمانگر حل کنید.

 بی‌اعتبار کردن احساسات آنها

صرف کوچک بودن کودکان به این معنی نیست که احساسات آنها قابل توجه نیست. بی‌اعتبار کردن احساسات آنها، خواه نادیده گرفتن یا خاموش کردن آنها باشد، عواقب خوبی ندارد. این اشتباه رایج در تربیت فرزندان، گاهی کودک را منزوی کرده و گاهی باعث می‌شود به جمع‌هایی پناه ببرد که او را جدی می‌گیرند.

دستکاری کردن شخصیت کودک با تحمیل باورها

یک اشتباه رایج برای تربیت فرزندان؛ تحمیل اعتقادات و باورها به آنهاست. بسیاری از والدین عادت دارند هر چیزی که درست می‌دانند با مصداقی که صرفاً درست نیست به کودکان تحمیل کنند. مثل به خاطر ترس خود از ارتفاع یک خاطره جعلی از کودکی فرزند خود بسازند که از ارتفاع افتاده و این باور را در وی تقویت کنند که ارتفاع ترسناک است.

پاسخ ضعیف به کودکی که برنده در استدلال

عصبانی شدن، بی‌احترامی یا حرف نزدن با کودک وقتی برنده یک مشاجره با یک استدلال درست می‌شود  یکی از اشتباهات رایج در تربیت فرزندان است. این امر، تنها چیزی که به فرزندان می‌آموزد این است که حرف‌ها و احساسات خود را با والدین در میان نگذارند.

منت گذاشتن برای امکانات

باید با این واقعیت کنار بیایید که عصری که فرزندان شما در آن زندگی می‌کنند با دوره شما فرق دارد. بنابراین لازم نیست که هرچند وقت یک بار در مورد کنسول بازی، تلفن همراه و … که برای او خریده‌اید، صحبت کنید و این حس را القا کنید که این در اختیار گذاشتن امکانات مطابق میل شما نبوده و انگار به زور این کار را انجام داده‌اید. اگر فکر ‌می‌کنید فرزند شما این امکانات را نباید به صورت رایگان داشه باشند، بهتر است به جای خرید و منت گذاشتن، از ابتدا این کار را نکنید.

تحقیر کردن و خجالت دادن

یک اشتباه رایج در تربیت فرزندان؛ این است که والدین فکر می‌کنند با تحقیر کردن و خجالت دادن می‌توانند نکات تربیتی مدنظر را به کودکان خود شیرفهم کنند. در صورتی که یکی از بدترین نوع مجازات‌ها برای فرزندان خجالت دادن است و باعث می‌شود یک فرد ضعیف بار بیاید.

 توضيح ندادن در مورد تصميمات

بسیاری از والدین فک می‌کنند که با گفتن جمله: شما باید این کار را انجام دهید، زیرا من مادر / پدر شما هستم و این را می‌گویم.  می‌توانند تصمیمات درستی گرفته و کودک را همراه خود کنند. این امر فقط باعث مقاومت فرزندانتان حتی در برابر تصمیمات درست می‌شود و یکی از اشتباهات رایج در تربیت فرزندان است. به جای این کار، اگر وقت بگذارید و استدلال خود را برای آنها توضیح دهید، می‌توانید فرزندان خود را با بسیاری از تصمیماتی که برای آنها می‌گیرید، به‌راحتی همراه کنید. بچه ها بیش از آنچه كه بسیاری از والدین تصور می‌كنند می‌فهمند، فقط به آنها فرصت دهید.

داشتن فرزندان قبل از این که با آسیب روحی خود مقابله کنید

بسیاری از مواردی که به عنوان اشتباه رایج در تربیت فرزندان ذکر شد، ناشی از این است که والدین بدون آمادگی و حل مشکلات روحی خود، اقدام به فرزندآوری می‌کنند. فراموش نکنید که بدون درمان و  رسیدگی به آسیب‌های روحی دوران كودكی خود، شما هم کودکی آسیب‌دیده تربیت خواهید کرد.